Finalists announced for the 2016 Walkley Awards for Excellence in Journalism

Finalists in the prestigious Walkley Awards for Excellence in Journalism were announced this evening at simultaneous events in Sydney, Melbourne and Brisbane.

This year marks the 61st annual Walkley Awards. Journalists around the nation submitted over 1,300 entries, which were judged by more than 100 senior industry representatives.

The finalists for the 2016 Nikon-Walkley Awards for Excellence in Photojournalism and the Walkley Documentary Award were announced last week: View the online showcase of finalist photos.

Award winners will be announced at a gala dinner on Friday, Dec. 2, at the Brisbane Convention and Exhibition Centre. The awards will be broadcast live on the SKY NEWS Public Affairs Channel, A-PAC (channel 648), from 8pm AEDT and live-streamed on walkleys.com and a-pac.tv.

Sky News (2)

The 2016 finalists

Jump down to our list of judges.

Print/Text News Report

Award Partner Media Super

Social Equity Journalism

Award Partner Seven

Multimedia Storytelling

Award Partner News Corp Australia

Headline Journalism

  • Matthew Quagliotto, The Daily Telegraph, “Thirst degree Murder”, “Law and Snorter”, “Tyred & Demotional”
  • Rob Stott, BuzzFeed Australia, “Old Abbotts Die Hard”, “Make Australia Hate Again”, “It Gets Bitter”
  • Chris Tinkler, Herald Sun, “Chopped Stuey”, “Last of the Mohicans”, “Deadly, with a chance of meatballs”

Coverage of Indigenous Affairs

Award Partner BHP Billiton

Coverage of Community or Regional Affairs

Award Partner Australia Post

Sports Journalism

Radio News and Current Affairs Journalism

Award Partner ABC

Radio Documentary, Feature, Podcast or Special

Award Partner QUT

Feature Writing Long (over 4,000 words)

Scoop of the Year

Award Partner Nine

Cartoon

  • Mark Knight, Herald Sun, “Subway”, “Census night in the Senate”, “Reg Grundy RIP”
  • Glen Le Lievre, The Sydney Morning Herald, “Paper planes”, “Surprise witness”, “Cage”
  • Peter Nicholson, The Australian, “Boris Brexit”

Artwork

Coverage of a Major News Event or Issue

Feature Writing Short (under 4,000 words)

Award Partner Fairfax

Business Journalism

Award Partner ING Direct

International Journalism

Award Partner UQ

Camerawork

Award Partner Australian Super

Television/Audio-Visual News Reporting

Television/Audio-Visual Daily Current Affairs

Award Partner SBS

Television/Audio-Visual Weekly Current Affairs

Investigative Journalism

Award Partner Bayer

Interview

Award Partner Banki Haddock Fiora

Commentary, Analysis, Opinion and Critique

Walkley Book Award Longlist

Award Partner Media Super

  • Mark Baker, Phillip Schuler: The remarkable life of one of Australia’s greatest war correspondents, Allen & Unwin
  • Yoni Bashan, The Squad, HarperCollins Publishers
  • SHORTLISTED Sarah Ferguson and Patricia Drum, The Killing Season, Melbourne University Press
  • Madeline Gleeson, Offshore: Behind the Wire on Manus and Nauru, NewSouth Publishing
  • SHORTLISTED Stan Grant, Talking to My Country, HarperCollins Publishers
  • Thornton McCamish, Our Man Elsewhere: In Search of Alan Moorehead, Black Inc.
  • SHORTLISTED Sebastian Smee, The Art of Rivalry, Text Publishing
  • Luke Williams, The Ice Age, Scribe
  • Ashleigh Wilson, Brett Whiteley: Art, Life and the Other Thing, Text Publishing

Judges

 

Print/Text

Print/Text News Report

Lachlan Heywood, editor, The Courier Mail
Amelia Lester, editor, Good Weekend, Fairfax Media
Simon Crerar, Australia editor, Buzzfeed

Feature Writing Short

Lenore Taylor, editor in chief, Guardian Australia
Angela Mollard, columnist, commentator, journalist, author, News Corp Australia
Pat Ingram, editorial director, Sunday Life, Fairfax Media

Feature Writing Long

Petra Rees, The Australian
Peter Fray, professor of Journalism Practice, University of Technology, Sydney
Emma Alberici, presenter, Lateline, ABC TV

 

Radio/Audio

Radio/Audio News & Current Affairs

Ann Arnold, investigative journalist, Radio National
Neil Breen, 2GB
Tracey Spicer, Fairfax/Sky/AFTRS

Radio/Audio Documentary, Feature, Podcast or Special

Michael Rowland, presenter, ABC News 24
Rory Elwell-Sutton, broadcast journalist and now director, RES Connections
Janice Petersen, presenter, SBS World News

 

 

 

TV/AV

TV/AV News Reporting

Ben Naparstek, SBS
Karina Carvalho, news presenter, ABC News Queensland
Stuart Wallace, deputy news director, Seven News

Daily Current Affairs

Andrew Geoghegan, presenter, ABC News 24 Weekend Breakfast
Fiona Dear, senior chief of staff, Nine News
Jacinta Tynan, presenter, Sky News

Weekly Current Affairs, Feature or Special

Liz Jackson, freelance journalist
Paula Doneman, senior investigative producer, Seven News
Jane Henschke, news manager, Ten Queensland

 

ALL MEDIA

Multimedia Storytelling
Kylie Merritt, digital manager, Sky News
Rocco Fazzari, freelance multimedia artist and video producer
Rebekah Shearer, digital editor, Capital Cities, ABC Radio

Coverage of a Major News Event or Issue

Hagar Cohen, journalist, ABC Radio National
Gay Alcorn, Melbourne editor, Guardian Australia
Trent Dalton, journalist, The Weekend Australian Magazine

Scoop of the Year

Lane Calcutt, political reporter, Nine Network
Rob Raschke, executive editor, Sky News
Colleen Egan, assistant editor, The West Australian

Business Journalism

Catherine Armitage, senior writer, The Sydney Morning Herald
Eric Johnston, editor, Business Review, The Australian
Helen Westerman, Monash Business School

Camerawork

Brian Thomson, SBS
Neil Warren, news director, Seven News Queensland
Deb Masters, executive producer, Australian Story, ABC TV

Coverage of Community & Regional Affairs

Jenna Cairney, editor, Sunshine Coast Daily
Jim Carroll, SBS
Paul Barclay, Big Ideas, ABC Radio National

International Journalism

Edward Johnson, managing editor, Australia and New Zealand, Bloomberg News
Greg Wilesmith, former executive producer, Foreign Correspondent, ABC TV
Lincoln Feast, bureau chief, Australia and New Zealand, Thomson Reuters

Investigative Journalism

Kathy McLeish, journalist, ABC News
Chris Reason, senior journalist, Seven Network
Cassidy Knowlton, editor, Crikey

Coverage of Indigenous Affairs

Tony Koch, chief reporter, The Australian
Jade Christian, commissioning editor, NITV
Tony Barrass, editor/publisher, National Indigenous Times

Sports Journalism

James Bracey, sports journalist, Sky News
Jessica Yates, host, Fox Sports Australia
Selina Steele, sports editor, The Gold Coast Bulletin

Social Equity Journalism

Emma Macdonald, associate editor, HerCanberra
Andrew Clark, executive producer, World News Australia, SBS
Peter Gleeson, Sunday Mail, The Australian

Commentary, Analysis, Opinion and Critique

Jane Cadzow, feature writer, Good Weekend
Kim Doherty, editor, The Australian Women’s Weekly
Tory Shepherd, federal political editor, The Advertiser

Interview

Anita Jacoby, senior TV producer
Peter Ryan, business editor, ABC
Kylie Lang, associate editor, The Courier Mail

Headline Journalism

Kelsey Munro, education editor, The Sydney Morning Herald
Jason Whittaker, publisher, Crikey
Rhett Watson, managing editor, The Daily Telegraph and The Sunday Telegraph

Artwork and Cartoon

Peter Byrne, cartoonist
Anton Emdin, freelance cartoonist and illustrator
Helen Pitt, opinion editor, The Sydney Morning Herald

 

LONG FORM

Walkley Book Award

Michael Bodey, media journalist and film editor
Edna Carew Hoffman, journalist and author
Kirstie Clements, journalist and author
Fiona Harari, journalist and author
Madonna King, journalist and author
Chris Masters, journalist and author
Colleen Ryan, journalist and author
Peter Van Onselen, contributing editor, The Australian
Mark Willacy, senior reporter, ABC National Reporting Team

Walkley Documentary Award

Harry Bardwell, manager & executive producer, Beyond WestHelen Dalley, anchor, News Now, Sky News
Quentin Dempster, journalist and author
Jacqui Feeney, managing director, Fox Newsgroups Australia & New Zealand
Pat Fiske, producer and director, Bower Bird Films
Celeste Geer, documentary filmmaker
Graeme Isaac, freelance producer and filmmaker

 

PHOTOGRAPHY

David Callow, photographer
Kirk Gilmore, photographer
Glenn Lockitch, photographer and teacher, Australian Centre for Photography
Sam Mooy, picture editor, Australian Associated Press
Alison Stieven-Taylor, journalist and photographer

 

 

WALKLEY ADVISORY BOARD JUDGING PANEL

Kate McClymont, (chair), The Sydney Morning Herald
Michael Amendolia, photographer
Dennis Atkins, national affairs editor, The Courier-Mail
Michael Beach, deputy editor, The West Australian
Anne Davies, senior journalist
Angelos Frangopoulos, CEO, Australian News Channel
Marina Go
Claire Harvey, deputy editor, The Sunday Telegraph
Fran Kelly, presenter, Breakfast, ABC Radio National
Jonathan Richards, Google Creative Lab
John Stanley, journalist and broadcaster, 2UE
Cameron Stewart, associate editor, The Australian
Sandra Sully, journalist and senior editor, TEN Eyewitness News
Lisa Wilkinson, co-host Today, Nine Network

WALKLEY FOUNDATION TRUSTEES

Quentin Dempster AM (chair), The New Daily
Michael Janda, ABC
Kate McClymont, The Sydney Morning Herald
Gina McColl, The Age
Laurie Oakes, Nine Network
Stuart Washington, The Sydney Morning Herald

For media enquiries, including requests to republish photos or artwork, please contact Kate Golden at kate.golden@walkleys.com or (02) 9333 0951.

Subscribe to the weekly Walkley Foundation newsletter for the latest updates: walkleys.com/subscribe.

We thank our premier award partners

award-partners_2016_awards_sept-700px

BDO is proud to be auditing the 61st Walkley Awards for Excellence in Journalism. BDO is one of the largest professional services firms in Australia offering full-spectrum audit, tax and advisory services.